PANORAMA. LUBARTÓW CZTERY DEKADY – wystawa plenerowa

27 maja 1990 r. przeprowadzone zostały w Polsce pierwsze wolne wybory samorządowe. Na ich podstawie w ponad 2 tysiącach gmin organizowano prawdziwy samorząd terytorialny. W 1998 r. rozszerzono to o dwa kolejne szczeble – powiat i województwo. Dopełnieniem stały się- od roku 2002 – bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Od tych wydarzeń mija właśnie 30 lat. W tym czasie kilkakrotnie wybieraliśmy radnych Rady Miasta i zarządzających nim burmistrzów, którzy w naszym imieniu decydowali o wszystkich miejskich sprawach.
30 lat to życie jednego pokolenia. Jak zmieniał się w tym czasie Lubartów, jakim był miastem w burzliwych i trudnych latach 90., co niosły ze sobą kolejne dekady, jaki jest dziś, jak się nam żyje w tym mieście?
Starszym ku przypomnieniu, młodym mieszkańcom Lubartowa, aby poznali ten, momentami burzliwy i trudny ale dynamiczny i niezwykle ciekawy czas… dedykujemy wystawę zatytułowaną PANORAMA. LUBARTÓW CZTERY DEKADY.

Intrygujący i nieco tajemniczy może być jej tytuł. Mowa jest o latach 1990 – 2020, dlaczego zatem cztery dekady? Z prostej przyczyny: aby pokazać zmiany, jakie dokonały się w naszym mieście, musieliśmy zacząć od jakiegoś momentu, punktu wyjścia… Są nim lata 80. Jeśli uważnie przyjrzeć się naszym zdjęciom ,to wiele z nich dokumentuje stan , wygląd Lubartowa z lat 80 – to ta nasza symboliczna 1 dekada. Z tego pułapu startowaliśmy. Przemiany w kraju, zapoczątkowane rokiem 1989 a w mieście – 1990 i trwające aż po rok 2020 obejmują kolejne 3 dekady.

PANORAMA. LUBARTÓW CZTERY DEKADY to historia miasta i miejskiej społeczności, ukazana na przestrzeni jednego pokolenia. Historia subiektywna… historia w pigułce, przybliżająca charakterystyczne dla tego miejsca i czasu wydarzenia, przemiany, procesy, ludzi… Zapewne każdy, komu przyszło ten czas przeżyć w Lubartowie, zapamiętał je zgoła inaczej. Dopiero suma tych naszych wspomnień, wyobrażeń ale i pamiątek sprzed lat, wycinków prasowych, dokumentów czy fotografii składa się na obraz tego miasta.

Mamy nadzieję, że to, co zaprezentowaliśmy na naszej wystawie skłoni do refleksji, że zechcecie Państwo sięgnąć do domowych albumów, że przypomnicie sobie ten czas i wydarzenia, w których uczestniczyliście. Gorąco do tego zachęcamy.

Zapraszamy do podzielenia się swoimi refleksjami z nami.
Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Lubartów cztery dekady plakat