ŚWIĘTUJEMY IMIENINY NASZEGO MIASTA

Przed nami kolejne tym razem lubartowskie święto: IMIENINY MIASTA – 277. rocznica nazwania naszego miasta Lubartowem.

To 22 listopada 1744 roku król August III z dynastii Wettinów na prośbę ówczesnego właściciela tych ziem Pawła Karola Sanguszki nadał miastu nową nazwę, nowe „imię” – Lubartów, upamiętniając tym samym legendarnego protoplastę rodu Sanguszków litewskiego księcia Lubarta. Równocześnie dzięki staraniom Księcia odnowiono lokację i prawo miejskie oraz nadano nowy herb miejski.

Od roku 2015 z inicjatywy Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, przy współudziale Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz zaangażowaniu środowiska oświatowego organizowana jest akcja edukacyjna, skierowana do różnych grup i środowisk. W sposób szczególny jej adresatem są najmłodsi lubartowianie: przedszkolaki i uczniowie klas początkowych szkół podstawowych.

Dzieci ubierają się tego dnia (22 listopada) w stroje w barwach miasta (niebiesko–czerwone), uczestniczą w wielu interesujących przedsięwzięciach, związanych z poznawaniem historii i zabytków miasta. Przygotowywane są wystawki, organizowane spotkania, przeprowadzane konkursy, gry edukacyjne, inscenizacje, śpiewane są piosenki o Lubartowie. Przedszkolaki uczą się hymnu miasta.

Imieniny Lubartowa odbędą się również w tym roku. Swój udział zgłosiło 25 grup wychowanków miejskich przedszkoli i szkół. Rozliczne działania podejmowane będą w poszczególnych placówkach. Relację z obchodów już wkrótce obejrzeć będzie można w TVL. Zakończenie i podsumowanie całej Akcji planowane jest na 22 listopada b.r. w Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Również w muzeum przygotowana zostanie specjalna wystawa „Przedszkolaki świętują Imieniny Miasta”. Już dziś wszystkich na nią zapraszamy.