Motywy roślinne w sztuce ludowej i Powstanie styczniowe na ziemi lubartowskiej

MOTYWY ROŚLINNE W SZTUCE LUDOWEJ

Wystawa powstała w oparciu o bogate zbiory etnograficzne Muzeum pochodzące z terenu Ziemi Lubartowskiej. Prezentujemy najbardziej popularne motywy kwiatowe i roślinne wykorzystywane jako element zdobniczy w strojach noszonych niegdyś na wsi lubartowskiej (czepce, chusty, koszule, fartuszki, i inne), służące dekoracji wiejskiej izby – firanki, obrusy,  serwetki, makatki, obrazki i obrazy. Pokazujemy kompozycje kwiatowe wykonywane z zasuszonych roślin, ale także krepiny i  bibuły. Odrębne miejsce zajmują ludowe wycinanki i  gobeliny.

Całość ekspozycji uzupełniają prace p. Jerzego Knefla, Anny Kozłowskiej i Marii Wójcickiej.

Wystawa jest czynna do 15 maja 2023 r.

POWSTANIE STYCZNIOWE NA ZIEMI LUBARTOWSKIEJ

Wystawa powstała jako element projektu realizowanego przez LOK Lubartów. Muzeum jest partnerem tego wydarzenia. Ważną część naszej ekspozycji stanowią materiały zgromadzone przez lata w wyniku badań historycznych z inicjatywy i prowadzonych przez LTR.

Obecnie wystawa prezentująca historię Powstania na terenie Ziemi Lubartowskiej trafia do naszej placówki. Została wzbogacona eksponatami znajdującymi się w naszych zbiorach. Z myślą o grupach zorganizowanych zaplanowano szereg działań edukacyjnych i poznawczych z wykorzystaniem tej prezentacji. Do udziału w nich zapraszamy!

Wystawa czynna do 15 maja b.r.

motywy_roslinne_powstanie_styczniowe