Włodzimierz Dębski – żołnierz, artysta, kustosz wołyńskiej pamięci

Pomysł wystawy pojawił się spontanicznie, w momencie kiedy na prośbę o wypożyczenie na wystawę lipcową obrazów W. Dębskiego ilustrujących wołyńską część ekspozycji, Jego wnuczka Pani Ulesława przywiozła około 50 obrazów dziadka. Pierwotnie miała to być zatem wystawa malarstwa.

Z czasem okazało się że malarstwo to tylko jedna z form jego aktywności. Bogactwo dokonań skłoniło nas, by pokazać wszechstronność tej postaci. Stąd tytuł: WŁODZIMIERZ SŁAWOSZ DĘBSKI – żołnierz, artysta, kustosz wołyńskiej pamięci.

Uczestnicy spotkania w dniu 3.X. 2019 r. na początek  wprowadzeni zostali w Jego Rys życia niebanalny, prezentujący dokonania Włodzimierza Dębskiego na przestrzeni lat i powojennej rzeczywistości. Kolejne etapy to miejscowości, w których przyszło mu żyć i pracować: KISIELIN – LUBARTÓW- ZAMOŚĆ – STRZELCE KRAJEŃSKIE – POZNAŃ – WAŁBRZYCH – KIELCE – LUBLIN, ale i różnorodne aktywności: nauczyciela muzyki, organizatora i dyrektora szkół muzycznych, kompozytora, malarza, badacza przeszłości zbierającego relacje i wspomnienia, autora publikacji o Wołyniu.

W dalszej części spotkania Włodzimierza Dębskiego wspominali jego bliscy – członkowie rodziny: syn Sławosz i wnuczka Ulesława, a także współpracownicy i osoby, którym dane było spotkać tego niezwykłego człowieka.

Wystawa czynna: październik 2019 – styczeń 2020.

Sławosz Dębski Wystawa Plakat