Świętujemy Imieniny Naszego Miasta

Przed nami kolejne już  IMIENINY MIASTA – 278. rocznica nazwania naszego miasta Lubartowem. To 22 listopada 1744 roku król August III z dynastii Wettinów na prośbę ówczesnego właściciela tych ziem Pawła Karola Sanguszki nadał miastu nową nazwę, nowe „imię” – Lubartów, upamiętniając tym samym legendarnego protoplastę rodu Sanguszków litewskiego księcia Lubarta. Równocześnie dzięki staraniom Księcia odnowiono lokację i prawo miejskie oraz nadano nowy herb miejski.

Od roku 2015 z inicjatywy Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego, przy współudziale Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz zaangażowaniu środowiska oświatowego organizowana jest akcja edukacyjna, skierowana do różnych grup i środowisk. W sposób szczególny jej adresatem są najmłodsi lubartowianie przede wszystkim przedszkolaki i uczniowie klas początkowych szkół podstawowych. Dzieci ubierają się tego dnia (22 listopada) w stroje w barwach miasta (niebiesko–czerwone), uczestniczą w wielu interesujących przedsięwzięciach, związanych z poznawaniem historii i zabytków miasta. Przygotowywane są wystawki, organizowane spotkania, przeprowadzane konkursy, gry edukacyjne, inscenizacje, śpiewane są piosenki o Lubartowie. Przedszkolaki uczą się hymnu miasta.

Imieniny Lubartowa odbędą się również w tym roku. Swój udział zgłosiły wszystkie placówki oświatowe działające w naszym mieście. W tygodniu poprzedzającym dzień Imienin Muzeum Ziemi Lubartowskiej – partner Akcji zaprosiło  dzieci i młodzież na darmowe zwiedzanie swoich ekspozycji. Oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem przedszkoli i szkół. W dniach 14 – 18 listopada chęć obejrzenia aktualnych wystaw i poznania historii Miasta wyraziło 27 grup szkolnych.    Zwieńczeniem obchodów będzie w dn. 22 listopada Koncert Dobrych Życzeń dla Miasta oraz uroczystość Miasto swoim mieszkańcom, z wpisem do Księgi Pamięć i Zobowiązanie i nagrodami Burmistrza Miasta. Zapraszamy!

Plakat na Imieniny Miasta Lubartów
Imieniny Miasta Lubartów