LUBARTOWSKIE LEGENDY W MUZEUM ZIEMI LUBARTOWSKIEJ

W ramach projektu Kulturalnie#zostańwdomu realizowanego w Lubartowskim Ośrodku Kultury z programu Narodowego Centrum Kultury pt. Kultura w sieci podjęto próbę popularyzacji legend lubartowskich.

Legendy o diabłach pisane były przez wiele lat przez Andrzeja Monastyrskiego i publikowane w kolejnych tomach wydawnictwa „Lubartów i Ziemia Lubartowska”. W formie książkowej wydało je w roku 2015 Lubartowskie Towarzystwo Regionalne (wznowienie w 2019).

W akcji czytania legend uczestniczyli m.in. Burmistrz Krzysztof Paśnik, dyrektorzy LOK , aktorzy : Edyta Jungowska, Albert Osik, Iwona Sitkowska. Jedną z legend – „Jak diablica Pyskatka chciała się wydać za gajowego z Firleja” w dn. 23 września w scenerii muzealnej zaprezentowała dyrektor MZL Ewa Sędzimierz.

legendy lubartowskie

aktualności