Wystawa „PROWINCJA w Lubartowie”

Stowarzyszenie  istnieje od 2013 roku. Związane jest z miejscowością Siedliszcze koło Chełma, która w 2016 roku odzyskała – po dwustu niemal latach – prawa miejskie. Zamieszkująca gminę nieduża społeczność skupia  znaczną grupę twórców, którym to „siedlisko” sprzyja i patronuje. Niektórzy z nich przybyli z większych ośrodków i osiedlili się tutaj, inni – po latach nieobecności – powrócili, jeszcze inni wyrośli z tej ziemi i wciąż pozostają, są też tacy, którzy stąd wyszli, ale nadal inspirują i tworzą ważną spójnię między środowiskiem dawnym a nowo zastanym. Są wśród nich liderzy i ci, których swą wiedzą i umiejętnościami ukształtowali, pedagodzy szkolni i akademiccy, są absolwenci uczelni artystycznych obok twórców samorodnych, fachowcy i pasjonaci –  razem wystawiający lecz niezależni, prezentujący odrębne wizje i sposoby postrzegania świata. Łączy ich pasja i przyjaźń.  Stowarzyszenie „Prowincja” zrzesza artystów plastyków, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Promuje również najmłodszych artystów, prezentując w ramach swoich wystaw prace nastoletnich twórców z gminy Siedliszcze, którzy mają pasję, zdolności i starają się je rozwijać.

Na lubartowskiej wystawie prezentowane są prace 16 Autorów.  Prace różnorodne, odzwierciedlające zainteresowania autorów: malarstwo – olejne, akrylowe, posługujące się pastelem i akwarelą, rysunek na papierze ołówkiem i węglem, rzeźba. Część prac to obrazy fotograficzne, obiekty wykonane haftem krzyżykowym do złudzenia przywołującym skojarzenia z malarstwem, ale też wytwory będące wypadkową łączenia różnych metod i technik.

W Lubartowie swe prace prezentują:

• Olga Bańka
  • Krzysztof Bartnik